Stalo se vám někdy, že vás ve volné přírodě zastihla bouřka? V takovém prostředí jste pak ohroženi na životě, zvláště pokud se pohybujete na rozsáhlé rovné ploše nebo v horském terénu na nějaké vyvýšenině. Blesky si totiž vybírají pro svůj zásah (jako bleskový svod) takzvané „hroty“, což mohou být například osamělé stromy, výškové budovy a stožáry, lidé jedoucí na koni, anebo lidé stojící, pokud například jdete pěšky po poli. V takových případech je vhodné co nejdříve dostat se někam do údolí nebo se bezpečně ukrýt v domě s hromosvodem, anebo alespoň zalehnout nebo kleknout do podřepu, abyste na takovém místě nestáli.
V těchto situacích si pak snáze můžete uvědomit, jak důležité jsou na domech hromosvody, a také jak zásadní je hromosvody nechat v pravidelných intervalech revidovat. Revize hromosvodů se starají o to, aby bylo zařízení spolehlivé a funkční, a mohou také odhalit některé jevy, co by mohly vašemu zraku uniknout.
Vysoký přechodový odpor – elektrikář, který revizní práce provádí, měří přechodový odpor na zařízení a zjistí-li vyšší hodnotu, pátrá po její příčině. Tou mohou být poškozené svorky nebo drátový svod, a to například v důsledku koroze nebo mechanického poškození. K závadám na hromosvodu může dojít například při stavebních pracích na objektu, jako jsou zateplování fasády, výměna střešní krytiny nebo okapů, výměna oken, nátěry fasády apod.
V takových případech je hromosvod v podstatě nefunkční a znamená to prakticky totéž, jako kdybyste na domě žádný hromosvod neměli.
Revize hromosvodu by se měly provádět i tehdy, dojde-li k zásahu bleskem přímo do hromosvodu, ten totiž může být v důsledku tohoto jevu poškozený, například se může roztavit a přerušit drátový svod. Tehdy s revizí příliš neotálejte a pozvěte si revizního technika na revizi co nejdříve i tehdy, byl-li hromosvod kontrolován třeba před týdnem.