Není to zase až tak dávno, co se naši vedoucí politici ve svých veřejných projevech vysloveně báli deflace. Tedy stavu, kdy zboží v obchodech zlevňuje, lidé ho ale přesto kupují jen nepříliš ochotně a raději si střádají své hodnoty nabývající peníze, očekávaje, že bude ještě levněji.
Tehdy naši politici nejednou tvrdili, že je to nežádoucí stav věcí, protože se ekonomika nemůže rozvíjet, když se nedostatečně nakupuje a nedostatečně točí peníze. A dospěli k názoru, že lidi nakupovat přimějí, ne-li snad přímo přinutí. Tím, že vyvolají „zdravou inflaci“, při níž budou peníze žádoucím tempem pozbývat své hodnoty a lidé je tak budou raději více utrácet, než aby jim zůstal v ruce „černý Petr“ jménem znehodnocená měna.
A nakonec toho naši politici svým způsobem dosáhli. Nechali natisknout a rozházeli horu papírků jménem peníze, jež se daly utrácet, a tím se logicky inflace rozjela.
Dnes už většina z těch, co toho ze své vlastní vůle dosáhli, na ministerských postech nespočívá. Ale jejich odkaz vidíme v obchodech i dnes.
Jenom si vezměte nejnovější na internetu zveřejněné údaje:
a) Potraviny a nealkoholické nápoje podražily ve srovnání se situací před rokem o 1,3 procenta.
b) Z toho zelenina v únoru podražila skoro o pětadvacet procent a brambory dokonce o víc než dvě třetiny.
c) Ceny lihovin stouply o 4,5 procenta.
d) Pivo zdražilo o 2,5 procenta.
e) Tabákové výrobky se lidem prodražily o 4,3 procenta.
f) Cena elektřiny vzrostla o 8,9 procenta.
g) Za zemní plyn jsme si připlatili 3,6 procenta.
h) Teplá voda je dražší o 4,2 procenta.
i) Za nájemné v bytech vynakládáme o 3,8 procenta více.
j) Finanční služby stojí lidi o 4,3 procenta, stravování o 4,1 procenta, ubytovací služby o 2,2 procenta a služby jako celek o 3,9 procenta víc.
A pokud jsme si na něčem polepšili, pak snad jedině na oděvech.
Ve srovnání s únorem předchozího roku bylo letos v únoru celkově o 2,7 procenta dráž. A bude prý ještě hůř, protože v následujících měsících dosáhne inflace pravděpodobně skoro tří procent. A snad v létě tento trend trochu zvolní. Podle ekonomů.
V celém letošním roce by tak měly úspory lidí ztratit asi čtyřicetinu své hodnoty. A v dalším roce další přinejmenším dvě procenta.
Tolik tedy výsledky snažení levicových populistických politiků o dosažení „zdravé inflace“.
Jež je věru „zdravá“. Když jsou třeba brambory nejdražší od června roku 2013. Když zdražuje kdeco, zejména to, bez čeho se lidé neobejdou.
Což se nemuselo stát, kdyby lidé volili s rozumem. A nikoliv podle toho, kolik ničím nepodložených peněz jim populisté nacpali do kapes. A budou určitě cpát i nadále. Jen aby zůstali u koryt nebo se k nim prodrali. A pokračovali v tomto nezdravě „zdravém“ vývoji.
A bude hůř
Square