Některé developerské firmy, co staví nájemní byty, se snaží inzerovat výhody, které nabízí lidem v porovnání s nájemním bydlením od jednotlivců. Tím mohou být větší záruky ohledně předčasné výpovědi, kdy tu máte prakticky zajištěno bydlení na mnoho let dopředu, zatímco u jednotlivých vlastníků bytů to tak není nikdy – ti se mohou rozhodnout byt kdykoli prodat a vypovědět vám smlouvu třeba týden před vánočními svátky, kdy to nejméně očekáváte. I přesto však neroste zájem klientů bydlet v nájmu v porovnání s touhou mít svůj vlastní dům nebo byt. Jestliže porovnáte výši měsíčních splátek hypotéky a nájemního bytu v Praze, jsou zhruba na stejné výši.
Tím se ale zásadně mění situace, protože zatímco u nebankovní americké hypotéky si splácíte vlastní majetek, u pronájmu pouze financujete pronajímatele a nemáte vlastně nic. Být jednou nohou na ulici a nevědět, kdy vás vystěhují, i když se mohou zaručit, že tomu tak nebude, a stále je zde ve hře tříměsíční výpovědní lhůta, která ovšem může začít běžet od jakéhokoli dne, je velmi stresující pocit. Další problém je ten, že vám nemovitost nepatří, a nemůžete si svévolně měnit její dispozici, stavební prvky či některé bytové vybavení. Například představa, že vyhodíte starou kuchyni a pořídíte si do pronajatého bytu novou, je prakticky nereálná.
V červenci roku 2024 vyšlo na Internetu v mediálních zdrojích několik článků, které tvrdí, že po dvou letech nezájmu o pořízení nového vlastního bydlení, což zřejmě souviselo s prudkým nárůstem cen energií, potravin a dalších základních životních potřeb a nejistotou ekonomického vývoje, se opět zájem obyvatel naší země vrací do starých kolejí. Roste i zájem o nebankovní hypotéky, což také podporuje stabilní růst cen nájmů u nájemního bydlení v celé republice. Lidé se velmi rádi zajímají o jiné typy financování, než v bankovním sektoru, banky navíc nahlíží do registrů dlužníků, což představuje pro některé žadatele velký problém.