Spousta lidí si myslí, že mít na zahradě bazén je obrovská výhra. Do jisté míry je to samozřejmě pravda. Můžete si jít zaplavat kdy se vám zlíbí a nemusíte se kvůli tomu kamkoliv přesouvat. Na druhou stranu je to ale i dřina, kterou člověk musí dělat, aby zůstala voda v bazénu čistá. V případě, že se tak nestane, je velmi pravděpodobné, že plavci mohou chytit nějakou nepěknou vyrážku, možná i hůře. Bakterie se totiž v nedezinfikované vodě šíří raketovou rychlostí, obzvláště, pokud panují velká parna. Proto byste měli pokaždé, když myslíte na bazén, automaticky zavzpomínat nad tím, kdy jste naposledy vodu zbavovali mikrobů.
Mezi nejúčinnější bazénové dezinfekce bezpochyby patří přípravek chlór šok, díky kterého se zbavíte všech nepřátelských organismů v bazénu opravdu velice efektivně. Má to však jeden malý, ale pro někoho možná podstatný háček. Několik málo procent lidí je na chlór a výrobky z něj přecitlivělá, což se projevuje různě, nejčastěji pak fleky na kůži, případně zarudlými spojivkami. Pokud se vám to při koupání děje, asi byste si měli vybrat jiný druh preparátu, který je daleko šetrnější. Nabízí se prostředky s aktivním kyslíkem, případně je možné použít mořskou sůl. Ovšem pozor, tu pouze v případě, že si zároveň pořídíte solonizační jednotku. Nasypat sáček soli do vody, a to i té nejlepší, určitě nestačí.
Správné pH
Při likvidaci bakterií byste ale měli dbát ještě na jeden faktor, a tím je pH vody. To by se mělo držet na hodnotách pohybujících se okolo 6,8 – 7,2 bodů. Není vhodné, když je to více nebo méně. Zásaditá i kyselá voda bakteriím vytváří podmínky, díky kterým se dokáží lépe množit i přesto, že používáte adekvátní dezinfekční prostředky. To je důvod, proč je dobré vodu pravidelně testovat a udržovat ji na správných hodnotách pH. Samozřejmě, vždy můžete přidat více dezinfekce, ale to jednak není tak účinná, jednak to není příliš ekonomické.